PIENINY

I dzień

Wyjazd /miejsce zbiórki i godzina do ustalenia/.
Przejazd do Niedzicy  miejscowości położonej na południowym brzegu malowniczego Zalewu Czorsztyńskiego, który od 1997 roku spiętrza wody rzeki Dunajec. Podczas pobytu w Niedzicy zwiedzimy XIV-wieczną warownię należącą swego czasu do węgierskich rodów. Zawiła historia zamku splata jego losy nawet z inkaskim rodem z odległych o tysiące kilometrów Andów. Tajemnice i legendy zamku poznamy zwiedzając z przewodnikiem wnętrza warowni/fakultatywnie/. Następnie udamy się na spacer po koronie zapory, w pobliży której znajdują się liczne stoiska z pamiątkami i małą gastronomią. Z Niedzicy przejedziemy do Czorsztyna, gdzie ponad północnymi brzegami Zalewu Czorsztyńskiego znajdują się ruiny drugiej warowni, której zadaniem było strzeżenie granic polskich. Niestety historia obeszła się z budowlą dość brutalnie, o czym świadczy aktualny stan zamku, udostępniony odwiedzającym w formie malowniczych ruin.

Rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim /fakultatywnie/.

Zakwaterowanie, obiadokolacja.

II dzień

Śniadanie. Przejazd do Jaworek – to dziś samodzielna miejscowość na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego, która wraz sąsiednią Szlachtową w przeszłości stanowiła enklawę łemkowską, tzw. Ruś Szlachtowską. Dziś ta spokojna miejscowość oferuje spokój, bliskość górskich szlaków oraz coraz rzadsze zagrody związane z powszechnym tu w przeszłości wypasem owiec. W Jaworkach rozpoczyna się malowniczy szlak tzw. Wąwozem Homole, prowadzący wzdłuż potoku Kamionka wśród wysokich, wapiennych skał. Szlak urozmaicony kładkami i mostkami stanowi jedną z najciekawszych przyrodniczo atrakcji Pienin.

Obiadokolacja.

III dzień

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Sromowce Wyżne Kąty, gdzie rozpoczyna szlak na najbardziej charakterystyczny szczyt całych Pienin – Trzy Korony. Tutaj również początek ma jedna z największych atrakcji Pienin – spływ tratwami Przełomem Dunajca, sercem Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas ponad 2-godzinnego spływu, poznamy wiele ciekawostek z regionu i historii, opowiadanych przez flisaków – miejscowych górali, którzy kierując tratwą urozmaicą nam czas emocjonującej przeprawy pomiędzy wysokimi wapiennymi skałami. Spływ zakończymy w Szczawnicy

Następnie spacer promenadą wzdłuż Grajcarka w kierunku wyciągu na Palenicę. Wizyta na Placu Dietla i w Pijalni Wód – z pewnością jest to najpiękniejszy zakątek Szczawnicy. Gdy już dotrzemy na Plac Dietla, udamy się na dalszą część spaceru po Górnym Parku, obok Pijalni wkroczymy na parkowe alejki, by po kilku minutach znów znaleźć się w centrum, gdzie można zakupić pamiątki i zjeść lody.

Obiad.
Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

* Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od potrzeb grupy.

CENA ZAWIERA:
– przejazd autokarem, ubezpieczenie KL, NNW,
– 2 noclegi,
– wyżywienie: 5 posiłków,
– opieka pilota-przewodnika,

CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu: Zamek Niedzica, wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego, rejs po Zalewie Czorsztyńskim, Spływ Dunajcem.